Zpět na články

Jak koupat miminko

Jak zvládnout první koupání vašeho děťátka

První týdny života vašeho miminka je vhodné jej koupat maximálně dva – až třikrát týdně. Až když se začne aktivněji hýbat a lézt, bude potřeba frekvenci koupání postupně zvyšovat. Než se miminku zahojí pupečník, tedy během prvního až druhého týdne, je vhodné umývat jej jenom houbičkou. Později přecházíme na koupání miminka v dětské vaničce, až nakonec, když se vaše děťátko dokáže posadit a na vaničku je již příliš velké, můžeme přejít na koupání ve vaně.

Během prvních dní po narození se doporučuje miminko koupat jen pomocí omývání a utírání kůže jemnými houbičkami nebo bavlněnými utěrkami. Takové koupání novorozence je jednoduché, šetrné vůči jemné kůži vašeho děťátka a lehce a rychle se stane běžnou rutinou vašich večerů. Popsané mytí je vhodné, dokud se pupečník nezahojí a neodpadne, předchází se tak jeho zanícení a případným dalším komplikacím.

Co budete potřebovat

Před každým koupáním si umyjte ruce mýdlem a připravte si všechny potřebné věci – velký bavlněný ručník, na nějž položíte své dítko, houbičku nebo bavlněné utěrky, neparfémované dětské papírové vlhčené ubrousky na utření perigenitální oblasti a zadečku, olejíčky, masti nebo krémy, vatové tampony do uší, dětské mýdlo a šampon, nádobu na teplou vodu, čisté oblečení nebo pyžamo. Důležité je vyhýbat se silně parfémovaným nebo alkoholem napuštěným ubrouskům, krémům a jiným produktům, které mohou narušit křehkou rovnováhu dětské kůže.

„Čas strávený koupáním vaší ratolesti má nesmírný psychologický dopad na vztah mezi vámi a vaším dítětem. Je to čas učení a poznávání nových věcí a podnětů.“

Teplota místnosti a vody

Najděte si vhodné místo pro koupel. Může to být dlážka v koupelně, přebalovací pult, případně postel v ložnici nebo v dětském pokoji. Pokud použijete postel, je rozumné si dát pod ručník pogumovanou podložku. Velmi důležitá je vhodná teplota místnosti. Musí být příjemně vyhřátá, doporučuje se teplota kolem 23–24 stupňů. Dbejte také na to, aby byla vypnutá klimatizace, chlazení nebo ventilace a aby byly zavřené dveře a okna.

Na koupání novorozence by měla mít voda kolem 38 stupňů, bez ohledu na roční období. Ani v horkém létě nekoupejte děťátko v chladné vodě. Pokud nemáte teploměr, můžete si pomoct ponořením lokte nebo zápěstí – voda by měla být příjemně teplá.

Umývání

Miminko svlékněte a položte na připravený ručník. Houbu nebo utěrku namočte do předem připravené teplé vody a vyždímejte. Utírejte miminko postupně od hlavičky přes ramena, ruce, trup až po nožičky a po otočení i zádíčka. Nakonec je potřeba umýt perigenitální oblast, nejlépe speciálním, na to určeným vlhčeným ubrouskem. U děvčat utírejte vždy zpředu dozadu, u kluků je potřeba zkontrolovat penis a předkožku podle doporučení vašeho pediatra. Důkladně utřete všechny záhyby kolem zadečku, abyste odstranili všechny nečistoty. Ideální je pokožku hned po utření vysušit ručníkem. Zabalte děťátko do ručníku a na závěr mu vyčistěte očka bavlněnou utěrkou, jemným třením od vnitřního koutku směrem k ouškům. Na vyčištění uší použijte vatové tampony, ale utírejte velmi zlehka, nezasouvejte hlouběji do zvukovodu. Podle doporučení vašeho lékaře je potřeba věnovat speciální pozornost péči o pupečník.

Na mytí vlásků miminka použijte speciální dětské šampony, které jsou jemné, nedráždivé, neštípou a nepálí očka. Mýt vlásky stačí jednou, maximálně dvakrát týdně. Podložte ruku pod záda, krk a hlavičku miminka, aby byly stabilní. Volnou rukou naneste šampon a jemným třením ho rozetřete na vlásky. Nakonec opláchněte a vysušte ručníkem. Nesmíte přitisknout zejména na fontanelách, místech, kde ještě není uzavřená kostní část lebky. Na vyčesání drobných šupinek z vlasů můžete použít jemné kartáčky.

Po koupání

Po vykoupání miminko důkladně osušte, zejména v záhybech kůže, aby nedošlo k zapaření. Čím menší je vaše děťátko, tím rychleji ztrácí tělesné teplo, proto je důležité nenechávat jej příliš dlouho odkryté a vlhké. Pokud je kůže příliš suchá, použijte zjemňující neparfémované dětské olejíčky nebo krémy určené pro suchou pokožku. Před nanesením je jemně zahřejte ve svých dlaních. Nepoužívejte pudry ani zásypy, jenom pokud vám je doporučí váš dětský lékař na základě zdravotního vyšetření dítěte. Miminko můžete jemně hladit nebo masírovat.

Oblečte miminko do čistého, vyžehleného oblečení, nakrmte ho a uložte spinkat. Po takovém uvolňujícím rituálu v teplé vodě a vyhřáté místnosti s pocitem bezpečí určitě sladce usne. Pravidelné dodržování takového rituálu pomáhá nastavit vnitřní hodiny děťátka. Uklidňující účinek můžete posílit ztlumením světel, vypnutím rádia nebo televizoru a ztišením hlasu.

Rituál lásky a péče

Po několika koupáních se stane tento úkon běžnou rutinou, na kterou se bude vaše miminko těšit a vy také. Čas strávený koupáním vaší ratolesti má nesmírný psychologický dopad na vztah mezi vámi a vaším dítětem. Je to čas učení a poznávání nových věcí a podnětů. Významně posiluje vazbu mezi rodiči a jejich děťátkem, dítěti se u něj dostává pocitu bezpečí a péče. Povídáním si s ním, případně recitováním nebo zpíváním poznává váš hlas a jemnými něžnými dotyky vnímá vaši lásku.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách